Art Ceramics CZ

Chlíbec Milan

Designér

22.4.1933 Praha  - 16. července 2017 Praha

CV

Odešel Milan Chlíbec (22. dubna 1933 Praha  - 16. července 2017 Praha),

významný český designér porcelánu, keramik a pedagog Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (VŠUP / UMPRUM). Studoval na Státní keramické škole v Praze (dnes výtvarná škola Václava Hollara) v letech  1949 - 1952. Období let 1955 - 1965 byl designérem  v n.p. Spojené keramické závody  Teplice (SPOJKER), pro něž vytvořil množství návrhů především v duchu tzv. bruselského stylu. Nejznámější design keramiky Milana Chlíbce je snídaňový soubor Leona vyráběný v barevných  kombinacích modré, žluté, zelené v kombinaci s černými nebo bílými detaily a kávový soubor Diadém s detailem "ploutvičkových" úchytek.

Následně, na dlouhá léta (1965 - 1997) svojí profesní dráhu spojil s UMPRUM,  kde  působil jako vedoucí keramické dílny a vychoval na desítky studentů, budoucích  designérů porcelánu a sochařů -  keramiků. Zároveň se věnoval  volné tvorbě a realizacím do architektury (např. reliéf z keramických tvarovek Strom v ZŠ Stříbrníky v Ústí nad Labem nebo geometrické plastiky  v  atriu  mosteckého Magistrátu  restaurované  keramikem  Milanem Žofkou v roce 2014).

Pravidelně vystavoval svoji tvorbu na domácích autorských a významných souborných výstavách české keramiky. Mezi nejvýznamnější prezentace tvorby Milana Chlíbce patří vystavení jeho designu na XII. Trienale  v Miláně 1960. Účastnil  se  legendární Mezinárodní výstavy keramiky AIC v Praze v roce 1962, ze které  obdržel stříbrnou medaili.  Za svou tvorbu byl opakovaně oceněn ve světové soutěži keramiky Concorso Internacionale della Ceramica v italském Gualdo Tadinu  II. cenou v roce 1972 a v roce 1973 I. cenou. V letech 1962, 1966 a 1968 byl finalistou světově  významné  soutěže keramické plastiky "Premio di Faenza". V devadesátých letech vytvářel na 2.  a 4. Mezinárodním hrnkovém sympoziu v Dubí své osobité hrnky.

Autorova díla lze nalézt například ve sbírkách Moravské galerie v Brně, Mezinárodního muzea keramiky v Bechyni, pobočce AJG v Hluboké nad Vltavou, Uměleckoprůmyslového musea v Praze, Retromuzea GAVU v Chebu, Muzea Karlovy Vary, regionálního muzea v Teplicích a v řadě dalších institucí a soukromích sbírek.

V osmdesáti čtyřech letech se uzavřela životní dráha nepřehlédnutelné osobnosti designu keramiky a porcelánu 2. poloviny 20. století, charismatického, společenského a obecně oblíbeného člověka.

 

Dita Hálová, Uměleckoprůmyslové museum v Praze