Art Ceramics CZ

Radniční sklepy
Medailon Jindřišky a Pravoslava Radových
Stálá prezentace: Současná keramika - ve výstavním prostoru pod synagogou
Linda Čihařová / Edita Devínská / David Exner / Elžbieta Grosseová
Petr Hůza / Anna Klimešová / Zdeněk Manina / Hana Novotná
Iva Ouhrabková / Eva Pelechová / Šárka Radová / Pavel Rajdl
Jaroslav Šafr / Helena Samohelová / Petra Šťastná / Václav Šerák
Vladimír Uhlík / Jindra Viková / Dalibor Worm
Vernisáž: 6. září 2012 od 16 hodin v Regionálním muzeu
Výstava potrvá: od 6. září do 6. října 2012
Garant výstavy: Město Kolín
Autor koncepce & kurátor: Pavel Rajdl
Kurátor za spolupořadatele: Dita Hálová
Grafik výstavy a katalogu: Jana Hradcová
Architektonická spolupráce: Michal Švejda
Pořadatel: Regionální muzeum Kolín a Galerie V Zahradě
Spolupořadatel: Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Spolupráce: Sdružení výtvarných umělců keramiků a Středočeské sdružení výtvarníků UVU ČR
Úvodem
Keramické Setkání 2012 Kolín se představuje v novém: nově spoluprací s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze, nově čtyřmi výstavními prostory. Devátý ročník bienále je tradiční akcí české keramiky a volné plastiky pracující s keramickými hmotami s podtitulem výstavy Socha a prostor. Účast dvaceti autorů všech generací vytváří ucelený obraz o kvalitě a různorodosti výtvarných názorů v tomto oboru. Regionální muzeum Kolín jako součást výstavy připravilo medailon Jindřišky Radové a Pravoslava Rady, dále přednáška Dity Hálové o tvorbě těchto autorů.
Devátý ročník výtvarného projektu Keramické setkání 2012 je již tradiční výtvarnou akcí Kolína, který slibuje, že naváže na to nejlepší z minulých ročníků. Pečlivý výběr dvaceti keramiků - sochařů doprovodí vzpomínkový medailon z tvorby Pravoslava Rady a jeho manželky Jindřišky.
Novinkou letošního bienále je úzká spolupráce s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze i představení nového výstavního prostoru v Kolíně.Děkuji všem zúčastněným keramikům, zejména pak těm, kteří svou prací obohatí stálou sbírku současné keramiky v Kolíně. Zvláštní poděkování patří všem, kteří jakýmkoliv způsobem pomohli k realizaci akce, jmenovitě městu Kolín, UPM Praha, Regionálnímu muzeu, ZUŠ Kolín a Městské knihovně.
Mgr. Pavel Rajdl
kurátor bienále
Otevřeno
Regionální muzeum, Brandlova 35, Kolín 1:
úterý až pátek 9–17, sobota a neděle 10–17 hodin
Radniční sklepy, Karlovo náměstí:
pondělí až pátek 10–12, 13–16 hodin
Synagoga, Na Hradbách 157, Kolín 1:
úterý až pátek 8.30–17 hodin
Galerie V Zahradě, Sokolská 24:
pondělí až pátek 10–18 hodin
Doprovodný program výstavy
20. 9. 2012 od 17 hodin, přednáškový sál Regionálního muzea
Dita Hálová: Jindřiška Radová a Pravoslav Rada
Deváté bienále Keramické Setkání Kolín se představuje v novém: spoluprací s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze, a především v rozšířeném prostředí. Vedle známých prostor Regionálního muzea, Galerie V Zahradě a Synagogy přibyly podmanivé Radniční sklepy. Výstava tak propojuje známá i neznámá místa a zákoutí historického jádra města. Podtitulem bienále, na kterém se letos objevují díla dvaceti dvou umělců, zůstává již poněkolikáté Socha a prostor.
Vystavující autoři se s tématem Socha a prostor vypořádali různě. Linda Čihařová například prolíná keramiku s videoartem. Jemně a detailně pojaté porcelánové krajiny kombinuje s jejich fotografiemi, které za zvuku moře proměnlivě promítá v pravidelném rastru. Neotřelým způsobem navazuje na poetické krajinné reliéfy v české keramice, které na výstavě skvěle zastupují porcelánové krajiny Jindřišky Radové. Díla obou autorek naleznete v Regionálním muzeu společně s osobitými figurálními plastikami a fotogramy Jindry Vikové, promyšlenými geometrickými objekty Heleny Samohelové, s reliéfy originálně sjednocujícími porcelán s papírovinou Šárky Radové a jejími volnými kameninovými plastikami a s velkoryse rozvolněnou kompozicí z porcelánových segmentů Dalibora Worma.
Druhou zástupkyní nejmladší generace zabývající se rovněž porcelánem je vedle Lindy Čihařové Eva Pelechová, která své talíře dotváří koláží sítotiskových obtisků. Ukazuje nám fotografie z rodinného alba na různých kusech poděděných servisů, tak jako by otevřela starý kredenc na chalupě nebo u babičky. Našla zbytky různých servisů společně se vzpomínkou na zážitky z dětství. Předměty adjustovanými do jednoho celku v muzejní vitríně poukazuje v prostorách Synagogy na rodinou historii, zároveň se obrací na společnou paměť nás Středoevropanů. Také Petra Šťastná pootevřenými krabičkami - boxíky intimně zaznamenává vlastní mikrosvět a historii. Dovolí nám vrátit se do dětství, do světa tajemství, sbírání záhadných a inspirativních předmětů následně ukrytých v „posvátných“ skrýších. Individuálním záznamem dění a strohou až unifikovanou formou objektů Petra Šťastná vychází vstříc kontextu místa. Rovněž instalace Hany Novotné pracuje se vzpomínkou - s pomíjivostí vjemů, situací a především vůní. Jaroslav Šafr expozici doplnil na vnější stěně Synagogy reliéfem s náznakem hebrejského textu.
Expozice v Radničních sklepech připomíná imaginární říši, vzdálený svět. Rostliny jakoby z jiných planet Ivy Ouhrabkové lákají příslibem podivných zahrad plných tajemství. Instalace spojující keramiku s magickým světlem neonů nás uvádí někam do Alenčiny pohádkové říše. Neotřelý pohled na využití keramiky v tvůrčím procesu nacházíme v plastikách a grafikách Vladimíra Uhlíka. Stejně tak v jeho hliněných obrazech nesoucích otisk objektu i tvůrčí energie, které vznikají společně s plastikami. Dva materiály prošlé ohněm kombinuje monumentální plastika Davida Exnera, konkrétně tavené sklo a šamot. Jeho Štíra podsvětluje chladnou modří neon. Světu sklepního prostoru vyhovují neobyčejná díla inspirovaná přírodninami a živly Elžbiety Grosseové. Pavel Rajdl nás provází neklidem neznámého přes sféru přírodnin a pozůstatků jiných civilizací do meditativního světa harmonie.
Čtvrtý výstavní prostor Keramického Setkání - Galerie V Zahradě dýchá poklidem, osazená citlivými porcelánovými objekty a reliéfy Anny Klimešové kontrastující s živelně expresivní tvorbou Václava Šeráka. Edita Devínská čerpá inspiraci ve školní tématice, ke které má osobně blízko. Pastelové kresby jako výtvarná technika zapadají do prostoru a místa Základní umělecké školy. Jinou polohu času dětství reflektuje ve svých plastikách a malbách Zdeněk Manina. Zobrazením vlastního syna obecně zaznamenává atmosféru šťastného trávení společného času rodičů a dětí. I při něm se děti učí. A učení je vztahem, předáváním zkušeností a zkouškou otevřenosti mysli zúčastněných. V prostorách Galerie V Zahradě našla své místo také instalace Petra Hůzy nazvaná My Army (Moje Armáda), kterou výtvarník poskládal z drobných autoportrétů.
V prostorech Regionálního muzea se nachází kromě tvorby zástupců nejstarší a střední generace české keramiky a medailon již zmíněné Jindřišky Radové dohromady s poctou legendě české keramiky - Pravoslavu Radovi.
Více informací o jednotlivých autorech formou krátké informace o díle nebo autorskou reflexí na vlastní tvorbu je možné najít v katalogu výstavy a na DVD, které je jeho součástí.
Bienále Keramické Setkání s tématem Socha a prostor přináší vyrovnanou kolekci výtvarného umění stvořeného z různých keramických hmot a dalších médií. Vedle řady tradičných vystavujících prezentuje nová jména i z nejmladší generace. Objevuje při tom běžnému oku skrytá a neobyčejně krásná místa města Kolína.
Dita Hálová
Uměleckoprůmyslové museum v Praze